TPSA105M020R3000
Manufacturer:
Kyocera AVX
Mfr.Part #:
TPSA105M020R3000
Datasheet:
Description:
Tantalum Capacitors 1206(3216 Metric) SMD/SMT 1 µF 20 % 20 V
ParameterValue
Capacitance1 µF
Voltage Rating (DC)20 V
Tolerance20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)3 Ω
Height - Seated (Max)1.8 mm
Length3.2 mm
Width1.6002 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)1206
Case Code (Metric)3216
Number of Pins2
Dissipation Factor4 %
Height1.8 mm
PackagingReel
Voltage Rating20 V
Depth1.6 mm